Na začiatok trochu „bábikológie“

703x

S handričkovými bábikami sa malé mamičky hrávali odjakživa. Na rozdiel od plačúcich, papajúcich, cikajúcich, rozprávajúcich umelohmotných bábik, textilné bábiky neplačú, nerozprávajú, ale za to sú teplé, mäkučké, mojkavé, netlačia v postieľke, sú stvorené na šepkanie tajomstiev.

Okrem tejto hlavnej funkcie sa textilné bábiky v súčasnosti stávajú aj umeleckými dielami, ktoré sa vystavujú a dražia za veľké peniaze, alebo sa používajú ako dekorácia, darčeky.

Ak surfujete po internete a hľadáte obrázky bábik, v súvislosti s textilným bábikami môžete naraziť na niekoľko pojmov.

prvé dve skupiny sú bábiky na hranie pre deti

Waldorf dolls (Waldorfské bábiky)

Charakteristickým znakom týchto bábik je, že majú v závislosti od modelu správne proporcie dospelého človeka alebo dieťaťa. Vo vnútri hlavičky je pevne zabalená guľa z dutého vlákna zviazaná niťou viacerými smermi tak, aby umožnila formovať plastickú tváričku – noštek, ústočká, očká. Hlavička je prekrytá tenkým úpletom.
Tieto bábiky vychádzajú z waldorfskej pedagogiky, ktorá je založená na prirodzenom duševnom vývoji detí. Deti sa s nimi stotožňujú a vyjadrujú svoje emócie. Waldorfské bábiky, ktoré sa dostanú do detských rúk, ožívajú, získavajú dušu. Sú milované, užitočné, originálne.

Rag dolls (handrové bábiky)

Sú vlastne všetky ostatné textilné bábiky určené pre deti. Počnúc najjednoduchšími, ušitými ako jeden celok po zložitejšie, s pohyblivými nožičkami, ručičkami, maľovanými tváričkami. U bábik sa naplno môže prejaviť kreativita a fantázia autora, alebo požiadavky budúcej majiteľky.

Nasledovné bábiky nie sú určené na hranie, skôr ako dekorácia, darček.

Tilda

Tildy sú ozdobné bábiky z darčekových obchodov. Tvár je slabá, viac menej len dve bodky ako oči, ale majú výrazné vlasy, krásne šaty a typickú postavu – veľmi tenké dlhé nohy, ruky aj celé telo. Často majú aj anjelské krídla ako tzv. anjelky.

Snowball (snežná guľa)

Tieto bábiky sa na nás pozerajú z výkladov hlavne pred Vianocami. Ich hlavným znakom sú veľké nohy vo veľkých topánkach a sú zababušené, majú čiapku, šál, kabátik. Vďaka hrubému oblečeniu a stabilným nohám môžu pevne stáť na podklade.

Attic dolls

Ako „podkrovné bábiky“ alebo „bábiky z podkrovia“ sa označujú bábiky, ktoré umelo stárnu. Pri šití takejto bábiky musíte dosiahnuť „starú hračku“, mierne opotrebovanú a mierne pokrčenú, nasiaknutú vôňou domu. To znamená, že nové hračky vyzerajú, akoby sa už veľa rokov používali, alebo ako keby roky ležali niekde zabudnuté na pôjde.
Ich vzhľad je rôznorodý: od jednoduchých, zaplátaných po realistické, elegantné, akože starožitné. K tejto rozmanitosti dochádza preto, že podkrovné bábiky predstavujú často autorské bábiky.

Autorské bábiky

Sú originálne, jedinečné bábiky, často priam majstrovské diela, nesúce charakteristickú pečať autora.