Ako na šikmý prúžok

2896x

Šikmý prúžok je fajn vec na lemovanie oblúkov. Počnúc dekoráciami, chňapkami, prestieraniami… až po priekrčníky, prieramky, vrecká a iné časti oblečenia. Vďaka tomu, že je šikmý, čiže strihaný šikmo vzhľadom na osnovu látky, je pružný a lepšie sa ukladá v oblúčikoch.

Ako sa k nemu dostať? V najbližšej galantérke :-), predávajú sa v rôznych farbách, už predžehlené.

Prúžok si však môžete jednoducho urobiť z vašej látky.

Prestrite si pred seba látku s pevným okrajom na boku. V 45° uhle si narysujete čiaru a s ňou rovnobežné čiary vo vzdialenosti 4 cm (šírka lemu bude 1 cm) alebo 3 cm (šírka lemu bude na šírku patky – 0,7 cm) a narežte alebo vystrihnite.

Ak pásy látky nebudú dosť dlhé, pospájajte ich takto: Zarovnajte konce prúžkov do pravého uhla a lícovou stranou k sebe položte kolmo na seba. Zošpendlite, prešite, odstrihnite zvyšok a prežehlite.

Tieto pásiky môžete použiť priamo na lemovanie, ale lepšie je predžehliť si ich. Prehnite pás na polovicu, prežehlite, roztvorte a zložte jednu stranu prúžku do stredu, prežehlite a zopakujte to na druhej strane, zložte látku dovnútra a prežehlite.

Tento dosť pracný postup si možno uľahčiť.

Vecička na prvom obrázku sa volá tvorítko na šikmý pásik, alebo tak podobne a nájdete ho vo viacerých e-shopoch v rôznych šírkach. Jedným koncom nastrčíte narezaný prúžok a druhým koncom vyťahujete prúžok zložený, ktorý hneď fixujete žehličkou.

Takéto tvorítko si môžete vyrobiť aj sami z kartónu podľa obrázku.

A pomôže aj veľká ihla pichnutá dp žehliacej dosky alebo hrubšej látky, popod ktorú presúvate zložený prúžok a žehlite.

A ako šikmý prúžok prišívame? Lícovou stranou priložíme na rubovú sztranu lemovanej látky, prešijeme v záhybe, zvyšnú časť prúžku preklopíme na lícovú stranu, prišpendlíme a tesne v okraji pekne prišijeme.