Požiera” Vám šijací stroj látku?

778x

Stáva sa Vám, že keď začínate alebo končite šev tesne pri kraji látky, čo je u malých kúskov časté, zúbky podávača látku nezachytia? Potom šliapnete na pedál a ihla behá na jednom mieste. Výsledkom je zamotaná niť, často až zatlačená do otvoru, prípadne aj so zarazenou ihlou. Vydolovať látku je potom problém a látka sa často poškodí.

Dá sa tomu predísť? Dá.

Prvá zásada – ihla sa časom otupí, preto zabezpečte aby ste mali ostré ihly. Ak je ihla tupá, alebo ohnutá, ťažko prepichne látku a má tendenciu vtlačiť ju do otvoru.

Keď začínate šiť, pridržte rukou vrchnú aj spodnú niť – to pomôže udržať látku hore a aj zabráni zamotaniu nití.

Jednoduchý, ale účinný trik je použiť kúsok hodvábneho, ale kľudne aj obyčajného papiera. Vložte ho pod kraj látky, aby pretŕčal dopredu, spusťte patku, prichyťte látku a šite. Keď došijete, predierkovaný papier ľahko odtrhnete. Rovnaký postup môžete použiť pri ukončovaní švu, ale aj pri endlovaní okraja látky.

Druhý trik, používaný hlavne patchworkárkami je, po zošití látky neodstrihnúť niť, ale hneď prikladať ďalšie kúsky, ktoré potrebujete zošiť. Vznikne Vám “vláčik”, v ktorom jednoducho prestrihnete niť medzi “vagónikmi”.

Šite s radosťou
Marika