Vrecúška sa vždy zídu

476x

Vrecúšok nikdy nie je dosť

Na drobnosti, mince, bižutériu, kozmetiku…..

Nie je nič jednoduchšie ako ušiť vrecúško – dva obdĺžniky zošijeme po troch stranách, štvrtú založíme, urobíme dierku, natiahneme šnúrku.

A je to.

A je to ale vidieť, že je to robené „na kolene“.

Ušite si pekné vrecúška, v ktorých sa nič nestrapká, všetko je začistené a vyzerajú ok.

Verím, že sa vám hodia pri balení sa na dovolenku.

Postup

Vystrihnite dva obdĺžniky látky s rozmermi cca o 4 cm väčšími ako chcete vrecúško. Ja som vystrihla 18 x 27 cm a hotové vrecúško je 14 x 23 cm.

Na vrchnej strane zahnite 5 mm na rubovú stranu a prešite rovným stehom.

Dve dlhé strany na obidvoch obdĺžnikoch zahnite cca 5 mm na rubovú stranu a prežehlite.

Obĺžniky priložte lícovou stranou spolu a zošite dlhé strany cez zahnutý kraj, pričom na hornej strane neprešite 3,5 cm. Začiatok zapošite.

Orežte spodné rohy, ako je to znázornené na obrázku

Bočné švy rozložte do strán a zafixujte žehličkou.

Vrecúško otočte lícovou stranou hore, prešite spodnú stranu, ostrihnite kraj na čo najmenší, prevráťte na rub a prešite 0,5 cm od kraja, prežehlite. To je tzv. francúzsky šev, ani na lícnej ani na rubovej strane nie je surový okraj. Tento šev sa používa napr. na taškách.

Tunel na šnúrku urobíte ľahko, kraje látky už máte zahnuté a prežehlené, takže vrchný kraj preložte na rubovú stranu po začiatok šitia, prišpendlite na oboch stranách a prešite rovnú líniu.

Hotovo. Nikde nič netrčí, nestrapká sa, netreba endlovať.

Odstrihnite si dve šnúrky, každá by mala byť dvakrát väčšia ako šírka vrecúška plus 5-8 cm.

Pomocou zicherky prevlečte šnúrku jedným tunelom tam a druhým späť a druhú šnúrku rovnakým spôsobom ale z druhej strany. Voľné konce zaviažte alebo zošite. a z druhej strany prevlečieme druhú šnúrku. Takže na každej strane bude jedna slučka a dva konce šnúrky. Keď ich naraz potiahnete, vrecúško sa uzavrie. Voľné konce zaviažte alebo zošite a poposúvajte, aby sa uzly dostali dovnútra vrecúška.

A máte hotovo.

Užite si krásne leto a

Šite s radosťou
Marika