Podšálky pod šálky

549x

Položiť šálku s horúcim čajom alebo kávou rovno na stôl bolo pre naše mamy nemysliteľné. Ak už nepoužiť tanierik, tak aspoň nejakú dečku, podšálku, nech sa chráni drevo a aj stôl tak hneď pôsobí krajšie, prestreto.

A dnes sa v obchodoch predávajú samotné šálky…

Podšálky na obrázku sú veľmi jednoduché na urobenie. Stačí pochopiť princíp a potom je to zábava. Vysvetlím Vám postup, ukážem niekoľko variácií a na koniec jedno prekvapenie.

Potrebujete

5 štvorcov látky o veľkosti 12 x 12 cm na jednu podšálku. Rozmer si môžete samozrejme upraviť.

Postup

Štyri štvorce preložte na polovicu na obdĺžnik, alebo na trojuholník rubovou stranou k sebe a prehyb dobre prežehlite.

Jeden štvorec si určite ako spodok podšálky, položte ho na stôl pred seba na rubovú stranu, lícová strana pozerá na Vás.

Postupne naň ukladajte štyri diely, prehybom látky dovnútra. Posledný diel zasuňte pod prvý. Postupujte podľa obrázkov.

alebo

Pre istou si dieliky prišpendlite a zošite dookola všetky štyri strany. Nie, netreba nechať otvor na prevrátenie.

Odstrihnite prebytočnú látku v rohoch, strčte prst do stredu medzi dieliky a tadiaľto to prevráťte.

Vytlačte švy, prežehlite a máte hotovo.

Super, že?

Farebné kombinácie záležia na Vás (alebo na zásobách zvyškov látok, ktoré máte a takto môžete využiť). Od jednej farby na celú podšálku až po každý dielik iný. Alebo si farby prispôsobte Vašej obľúbenej šálke.

Okrúhle podšálky môžete urobiť dvomi spôsobmi.

– pomocou štvorcov, ako som popísala vyššie – po poskladaní dielikov ich nezošite po hranách, ale do kruhu

– ak chcete viac dielikov, vystrihnite si 7 kruhov, jeden bude spodok a šesť preložte na polovicu, prežehlite a ukladajte rovnakým spôsobom, ale rovnomerne v 30° uhle *. Prešite, nastrihajte, prevráťte.

 

Šesťhranné podšálky

Narysujte si šesťuholník* a vystrihnite sedem kusov z látky. Preložte na polovicu, prežehlite a ukladajte rovnakým spôsobom.

*Prečo sme mali v škole geometriu :-):

-nájdite doma kružidlo, roztiahnite ho na 6 cm, urobte kruh, pichnite do kružnice, urobte značku, zopakujte 6 krát a body pospájajte – máte šesťuholník

-pre ľahšie ukladanie v 30° uhle si rovnakým spôsom nakreslite kruh, označte 6 bodov na kružnici a pospájajte priečne dlhými čiarami

Konečná úprava – podšálky si vyšperkujte podľa vlastnej fantázie – obšite pri okraji, prešite kraje dielov, preštepujte rovnými čiarami alebo halabala…

Ak chcete podšálky olemovať hadovkou alebo krajkou – priložte ju hneď na začiatku na spodný diel, na lícovú stranu a prišite. POZOR – to čo má lemovať podšálku musí byť v tomto štádiu smerom dovnútra.

A sľúbené prekvapenie na záver

Nepotrebujete ani šijací stroj, môžete to zošiť ručne a po prevrátení prešiť po kraji, obšiť slučkovým stehom alebo obháčkovať.

Budem rada ak do komentárov napíšete, či Vás tento návod inšpiroval, alebo ak sa pridáte do facebookovej skupiny Šijem hračky a čačky a pochválite sa fotografiou svojich výrobkov.