Držiak na tablet alebo mobil

526x

Takýto držiak na tablet som  ušila pred pár rokmi ako vianočný darček pre manžela a skutočne ho stále používa.

Keďže nás korona zase zavrela doma, napadlo mi,  že by ste takýto držiak mohli využiť napr. pri pohodlnom pozeraní filmov  na tablete alebo mobile. Tiež môže pomôcť deťom pri online vyučovaní. Nafotila som preto návod na jeho ušitie. Aj keď vyzerá možno zložito, nie je. Len potrebujete niečo na naplnenie. Menší držiak je kvôli stabilite sčasti naplnený ryžou alebo šošovicou.

Potrebujete

  • látku 40 x 45 cm na držiak na tablet, alebo 32 x 13 cm na držiak na mobil
  • kartón
  • niečo na naplnenie (nastrihaný molitan, duté vlákno, vata, guličky)
  • veľký gombík
  • potreby na šitie

Postup

Držiak na laptop

Látku preložte na polovicu po dlhšej strane (vznikne obdĺžnik 40 x 22,5 cm), prešite dve strany, jednu krátku nechajte nezošitú – čiže ušijete „vrece“, zastrihnite rožky a prevráťte lícovou stranou von.

Položte si ho pred seba tak, aby zošitý dlhý šev bol uprostred látky na stole. Roh, ktorý takto trčí prevráťte podľa obrázku, vznikne štvorec.

Označte si jeho stred a k nemu otočte vonkajší roh štvorca. Tento roh prišite a prišite tu veľký gombík. Pozor, aby ste vrece neprešili durch, prišite len na jednu vrstvu látky.

Celú pyramídu naplňte postupne výplňovým materiálom, kvôli lepšej stabilite môžete aj pridať ryžu alebo šošovicu, keď ste spokojná s tvarom, vsuňte na spodok podložku vystrihnutú z kartónu podľa vzoru  držiak na tablet. Vytlačte si ho v mierke 100%.  Na konci podložky si to po celej šírke zašpendlite a prešite.

Ak chcete širší „jarček“ na hranu tabletu, prešite ďalší riadok v cca 1 cm vzdialenosti.

Zostávajúcu časť skráťte na cca 10 cm, látku na kraji zahnite dovnútra na obidvoch stranách a zošite. Nechajte malý otvor, ktorým aj túto časť naplníte a napokon ju zošite.

A máte hotovo.

Držiak na mobil

Vystrihnite si pruh látky 32 x 13 cm, preložte ho priečne na polovicu, lícnymi stranami k sebe (vznikne obdĺžnik 16 x 13 cm).

Jednu dlhú stranu prešite tak aby pri prehybe látky ostal 2 cm otvor, druhú dlhú stranu prešite celú.

Prevráťte na lícnu stranu.

Nad nezošitým otvorom prešite priečne jeden rad a 1 cm ďalej druhý rad.

Do nezošitého otvoru nasypte ryžu alebo šošovicu kvôli stabilite a otvor zašite.

Do väčšej časti tiež nasypte aspoň do 1/3 ryžu a doplnte rúnom, alebo iným výplňovým materiálom.Prevráťte na lícnu stranu.

Voľné kraje zahnite na rubovú stranu cca 1 cm a teraz prichádza pointa – nezošite to tak ako sa to javí, ale priložte švy na seba a otvor zošite kolmo na bočné steny. Pozrite obrázok.

A máte hotovo.


Šite s radosťou
Marika