Darček pre bábätko – úchopová loptička

351x

Bábätká začínajú vnímať najskôr kontrastné farby a priestorové objekty. Túto loptičku dokážu chytiť obidvoma ručičkami ľahšie než klasickú loptičku. Ak použijete pekné, kontrastné látky, ušijete perfektnú hračku alebo darček.

Potreby

  • bavlnená látka, 2 kontrastné farby
  • polyesterové rúno na naplnenie
  • ihla, niť špendlíky, nožnice,
  • šijací stroj

Vytlačte si vzor z .pdf. Tlačiareň nastavte na 100 %, vtedy hotová loptička bude mať priemer cca 13 cm, čo je optimálna veľkosť. Ak chcete väčšiu, alebo menšiu loptičku, mierku zväčšite alebo zmenšite.

Vystrihnite si 12 dielov označených A – z látky, ktorá bude vnútri loptičky a 12 dielov označených B – z látky, ktorá bude na vonkajšej strane. V tomto návode je látka A červená a látka B prúžkovaná.

Postup

Položte diel B na diel A lícovou stranou k sebe, so zarovnanými oblými stranami. Zošite oblúk  od bodu 1 do bodu 2, nechajte ihlu v stroji, priložte (podložte) druhú polovicu dielu A, zarovnajte na oblúk a zošite k bodu 3. Pozrite na obrázok, znie to ťažšie ako to je v skutočnosti.

Zošite rovnú stranu, nechajte cca 2 cm nezošitý otvor na prevrátenie.

Oblúčiky nastrihajte.

Takto ušite 12 kúskov, otočte na pravú stranu a naplňte rúnom asi do 3/4. Ak ho moc naplníte, jednak sa bude zle zošívať a hlavne loptička má byť mäkká. Otvor nemusíte zašiť.

Ďalej pokračujte ručným šitím.  Zošite dva kúsky po jednej rovnej strane, začnite hore pri oblúčiku, tam niekoľkokrát dobre prešite a potom smerom dole obyčajným stehom, tým zošijete aj otvory na prevrátenie, dole zase dôkladne viacerými stehmi. Takto urobte 4 dvojice.

Ku každej dvojici prišite jeden kúsok oboma hranami, budete mať 4 trojice.

Dve a dve trojice pospájajte k sebe a dve vzniknuté časti zošite.

A máte hotovo.

Šite s radosťou
Marika