Chňapka nemusí byť len rukavica

478x

Ušiť takúto chňapku v tvare srdiečka pre mamu, dcéru, sestru, kamarátku… proste „šéfku kuchyne“, má tri výhody:

  • netreba ju navliekať ako rukavicu, ale prsty vsunieme dnu a uchopíme ju jedným pohybom
  • keď použijeme ako výplň arachné (viď nižšie), nespečie sa a nespáli sa tak rýchlo ako lacné rukavice
  • nie je nemotorná ako hrubé, tvrdé rukavice 
  • nehovoriac o tom, že keď ju ušijeme z látok ladiacich s kuchyňou, môže byť zároveň dekoráciou kuchyne.

Poďme na to

Môžete si stiahnuť vzor, ale môžete si jednoducho nakresliť a vystrihnúť 2 srdiečka z papiera. Jedno prestrihnite na polovicu a rovnú stranu ohnite a odstrihnite.

Potrebujete

-najdôležitejšie – vrstvu, ktorá zabráni popáleniu – pri fotení postupu som síce použila vatelín, ale tieto polyesterové náplne sa pri styku s horúcim po čase „zoškvaria“ a chňapka stratí ochrannú funkciu. Dobrá náplň je netkaná prešitá textília Arachné – dostať ju v e-shopoch s látkami.

-Bavlnené látky

– na dve veľké srdiečka

– na dve „polsrdiečka“ z látky, ktorá bude na vrchu a dve z látky, ktorá bude vnútri a nebude ju vidieť. Polsrdiečka musia byť v zrkadlovom obraze, pravé a ľavé.

– na šikmý prúžok

Postup

Urobte si sendvič (nie, nebudete jesť 🙂 je to patchworkársky výraz pre naskladanú spodnú a vrchnú látku a výplň). Položte si pred seba srdiečko zo zadnej látky lícom na stôl, naň izolačnú vrstvu a na to hornú látku lícom hore. Zošpendlite a prešite po kraji. Aby bolo srdiečko pevnejšie , prešite ho krížom krážom.

Vrchnú a spodnú látku polsrdiečka položte na seba rubovými stranami spolu, lícom hore a po rovnej strane olemujte podľa postupu tu

Priložte polsrdiečka na veľké srdce, prišpendlite a po kraji zošite .

Olemujte šikmým prúžkom. Spravte si šikmý prúžok 4 cm široký podľa postupu tu. Prišite ho najskôr na zadnú stranu. * pozrite nižšie.

Na začiatku prúžok zahnite podľa obrázku. Keď dojdete s prišívaním ku koncu, priložte koniec prúžku na začiatok a v označenom mieste odstrihnite. Položte prúžok na prúžok a prešite.

Otočte a zahnite na prednej strane, prišpendlite a tesne po kraji prúžku pekne prešite (mimochodom, tie štipce sú perfektná vec).

Na obrázkoch vidieť, že takýmto spôsobom švy ležia na oboch stranách na kraji prúžku a miesto spojenia prúžkov je prakticky neviditeľné.

Na pútko môžete použiť zvyšok šikmého prúžku alebo si ho urobte rovnakým spôsobom dlhý cca 15 cm a po oboch stranách prešite.

Prišite na srdiečko.

ak chcete šikmo zavesené srdiečko, myslite na to už pri prišívaní šikmého prúžku (v texte označené hviezdičkou). Vsuňte pútko pod prúžok, smerom do vnútra. Pri prišívaní prúžku na lícnej strane, pútko zasuňte pod šikmý prúžok.

ak chcete pútko v strede – možno sa to nezdá, ale je to dosť makačka – je tam veľmi veľa látok na kope. Prišívajte ho ručne, (stroj by asi veľmi protestoval ) a radšej až medzi polsrdiečkami, prakticky na zadnú stranu chňapky.

Chňapku môžete ozdobiť gombičkou, jojom alebo oboma.

A máte hotovo.

Šite s radosťou
Marika