Buchtičkové podsedáky

410x

Tieto buchtičkové podsedáky sú zošité z jednotlivých „buchtičiek“ a tým pádom si možno prispôsobiť ich veľkosť, či už ako podložka pre bábätko, podsedák na stoličky do kuchyne alebo izby, alebo „matrac“ na lavicu do záhrady alebo chalupy. V určitom (mojom) veku už nie je dobre sedieť na studenej lavici alebo na zemi.

Na výrobu poslúžia akékoľvek zvyšky látok (nie moc tenkých), z ktorých sa dajú narezať štvorce 12 x 12 cm, a 10 x 10 cm. A kus látky veľký ako výsledný vankúš.Skombinovať buchtičky možno všelijako – halabala, alebo pravidelne striedané, kombinované farby a vzory. Alebo použiť jednu nosnú látku, ktorá bude na jednej uhlopriečke a k nej doladiť ďalšie (ako na obrázku), záleží od látok a vlastnej kreativity.Ušitie je pracnejšie ako zošiť 2 kusy látky na štyroch stranách, ale stojí za to.

Ja mám zvyčajne viacero rozrobených vecí a niekedy mám rada, keď si bez dlhého rozmýšľania môžem sadnúť ku stroju, alebo chytiť do ruky ihlu. Aj teraz, zavretá doma, si pri telke pomaly zošívam štvorčeky. Keď ma prestanú baviť, odložím a niekedy sa k nim zase vrátim. Jesť nepýtajú.

Dajú sa samozrejme zošiť na stroji, čo je omnoho rýchlejšie.

Ak sa zavretí doma nudíte a práve uvažujete nad tým, že ste robili poriadok v skrini a je vám ľúto vyhodiť veci čo ste vyradili, nachystajte si nožnice a poďte šiť so mnou.

Potrebujete

štvorce pevnejších látok – vrchných 12 x 12 cm, na jednu stoličku 20 kusov
štvorce akýchkoľvek látok, ktoré nebude vidieť ani nebudú namáhané, 10 x 10 cm z takýchto štvorcov sú finálne buchtičky cca 8 x 8 cm – vypočítajte si, koľko ich budete potrebovať
látka ktorá bude spodok podsedáku, väčšia o 2 cm na každej strane ako pozošívané buchtičky
nastrihaný molitan alebo iná náplň

potreby na šitie

Postup

z tvrdého papiera si vystrihnite 1 štvorec 12 x 12 cm a 1 štvorec 10 x 10 cm ako šablóny, ktoré si obkreslite na látku a vystrihnite. Ak máte súvislý väčší kus látky, nakreslite si kolmo na seba čiary (sieť) a rovno strihajte.

Položte si pred seba menší štvorec (10 x 10 cm), naňho väčší (12 x 12 cm) z vrchnej látky lícom hore. Rohy priložte na seba a prišpendlite. Samozrejme to nebude pasovať, keďže vrchný diel je väčší. Práve ten prebytok na každej strane v strede chyťte medzi prsty a “rozpučte” a hneď prešite ručne alebo na stroji. Otočte, urobte rovnako druhú a ďalšie strany. Netreba sa týmto sa extra vzrušovať, nezáleží na presnosti, ide o to aby ste oba štvorce zošili a vrchná látka aby urobila “kopček”.

Takto si pozošívate všetky budúce buchtičky.

Buchtičky si zoraďte a označte alebo očíslujte podľa toho ako ich chcete mať usporiadané a môžete zošívať.
Priložte k sebe dva dieliky lícovou stranou k sebe a ručne alebo na stroji zošite po okraji. Prikladajte ďalšie a zošite celý rad.

Potom priložte lícovými stranami k sebe dva rady a zošite, Prikladajte ďalšie a zošite celý podsedák.

Teraz ste všetko pozošívali a ako to naplníte ? :).

Tak, že každý dielik si na spodnej strane nastrihnite, POZOR, aby ste neprestrihli aj vrchnú látku, urobte otvor, ktorým buchtičku naplníte a ručne zašijete. Na obr. je podsedák vo všetkých štádiách – nastrihnuté otvory, naplnené otvory aj zošité otvory. Nezašívajte však postupne, naplnte všetky buchtičky a porovnajte podopĺňajte, aby boli naplnené rovnomerne. Použite dostatok náplne, aby boli buchtičky pekne vypuklé.

Z látky ktorá bude spodok podsedáku, si vystrihnite kus asi o 2 cm širší na každej strane, položte na ňu podsedák a na každej strane ju zahnite a ručne prišite k podsedáku.

A máte hotovo.

Šite s radosťou
Marika