Bábiky pásy v aute nepotrebujú, my však áno

537x

Bezpečnostný pás v aute je samozrejmosťou. Nemám však rada, keď ma pás odiera na krku, najmä v lete na odhalenej a opálenej pokožke. Pokiaľ máte rovnaký problém, pozrite si tieto návody.

Obaly na pásy sa dajú veľmi jednoducho zapnúť alebo naopak odopnúť, neprekážajú vo funkčnosti pásov ale spríjemnia cestu autom. Ktorýkoľvek z nich môžete ušiť veľmi jednoducho a rýchlo. (Mne dlhšie ako šitie a fotenie trvalo prehováranie dcéry, aby zapózovala v aute :-)) .

Obal na pás môže byť len na oblasť krku, cca 20 cm dlhý, alebo cca 60 cm – na celú dĺžku zapnutého pásu, plochý alebo vypchatý rúnom, jednofarebný, vzorovaný…

Poďme na to

Jednoduchý obal na pás

Bavlnená látka je určite príjemnejšia na dotyk, než drsný pás, takže aj takáto drobnosť poteší.

Potrebujete

bavlnenú látku, vatelín, suchý zips

Postup

Vystrihnite si 2 kusy 21 x 16 cm z bavlnenej látky, položte ich pred seba lícovými stranami spolu, rub pozerá na vás a navrch položte kus vatelínu rovnakého rozmeru.

Prešite dookola tri strany.

Odstrihnite látku v rohoch a prebytočný vatelín, prevráťte, vytlačte rohy.

Na nezošitej štvrtej strane založte látku dovnútra a zošite.

Obšite po kraji dookola.

Prešite pozdĺžne dve línie, cca 5 cm od krajov – to uľahčí poskladanie obalu okolo pásu.

Prišite prúžok suchého zipsu na kraje tak aby dali zopnúť- na jednej strane zvrchu a na druhej strane zospodu. Ak šijete obal dlhý, tak suchý zips nastrihajte na menšie pásiky.

Ak chcete niečo mäkšie, „vankúšikoidné“

Potrebujete

bavlnenú látku, polyesterové rúno (duté vlákno), suchý zips

Postup

Vystrihnite si dva pásy o rozmeroch 15 x 60 cm a 6 kúskov 10 x 10 cm,

Malé kúsky preložte na polovicu a zošite. Môžete si ich samozrejme vystrihnúť aj jednotlivo. Pripravte si naraz všetky, zošpendlite a zošite ich jedným ťahom ako na obrázku. Rozstrihajte nitky medzi nimi a znovu jedným ťahom poprešívajte priečne na jednej strane. Ušetríte takto čas aj niť.

Zastrihnite látku v rohoch, prevráťte, vytlačte rohy, prežehlite, prešite po kraji.

Suchý zips nastrihajte na 3 štvorčeky. Na tri pásiky prišite štvorčeky s háčikmi a na tri pásiky protiľahhlé chlpaté štvorčeky.

Položte si pred seba jeden dlhý pás látky lícovou stranou hore, poukladajte pásiky 5 cm od jedného a druhého konca a v strede. Pásiky smerujú do stredu

látky. Na jednu stranu pásiky s háčikmi, na druhú stranu chlpaté a samozrejme tak, aby sa dali zopnúť, čiže jedny pásiky budú mať suchý zips na hornej strane a druhé na spodnej strane.

Pásiky prišite tesne pri kraji látky.

Celý pás si znovu položte pred seba, pásiky zošpendlite aby nepretŕčali do protiľahlého švu, priložte druhý diel lícom dole, zošpendlite a zošite dookola. Jednu krátku stranu nechajte na prevrátenie.

Ostrihajte látku v rohoch, prevráťte, vytlačte rohy a prežehlite.

Mierne naplňte rúnom a zošite otvor.

Vankúšik

Nech zdvihne ruku ten, koho dlhá cesta v aute neuspáva :-). Len keby nám nepadala hlava a keby bolo kde oprieť vankúšik, keď nám pásy zavadzajú. Ľahká pomoc – tento vankúšik sa prehne okolo pásu.

Potrebujete

bavlnenú látku, polyesterové rúno

Postup

Vystrihnite si dva kusy látky široké 50 cm a dlhé 30 cm (To sú moje rozmery, môžete si ich prispôsobiť).

Látky, položte lícovými stranami k sebe a zošite dookola na troch stranách. Štvrtú stranu prešite podľa obrázku – len 10 cm v strede.

Ostrihnite látku v rohoch, prevráťte, vytlačte rohy, prežehlite.

Kolmo na 10 cm zošitý úsek si naznačte 2 čiary a prešite ich – dostanete uzavretú strednú časť, ktorá sa preloží okolo pásu.

Dve bočné strany naplňte rúnom, látku v otvore zahnite dovnútra a prešite.

A vankúšik je hotový.

Tak ktorý typ ste si vybrali? Mäkký, mäkší, alebo najmäkší?

Želám Vám príjemnú jazdu.

Šite s radosťou
Marika